Kadra kierownicza na całym świecie działa dziś w bardzo zmiennym i niepewnym otoczeniu. W ostatnich latach musiała stawić czoła pandemii, a następnie wynikającemu z niej spowolnieniu gospodarczemu, gwałtownie rosnącej inflacji i zakłóceniom geopolitycznym. Nic dziwnego, że wysiłki na rzecz wzmocnienia odporności firm zdominowały strategie wielu z nich. Również liderzy muszą zająć się szeregiem zmian organizacyjnych, które mają znaczące konsekwencje dla struktur, procesów i pracowników. Zmiany te stanowią zarówno wyzwanie, jak i zwiastun możliwości, w zależności od tego, jak organizacje sobie z nimi poradzą.
W ramach badań na ten temat firma McKinsey & Company przeprowadziła wywiady wśród ponad 2500 liderów biznesu na całym świecie. Tylko połowa z nich twierdzi, że ich organizacje są dobrze przygotowane do przewidywania zewnętrznych kryzysów i reagowania na nie, a 2/3 postrzega swoje organizacje jako nadmiernie złożone i nieefektywne.
W jaki sposób liderzy i ich zespoły mogą zmienić orientację swoich organizacji? Od czego zacząć? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w raporcie McKinsey: „Stan organizacji 2023”. Zostało w nim opisane 10 najważniejszych zmian organizacyjnych, które mogą pomóc firmom dostosować się do aktualnej sytuacji gospodarczej i wytyczyć ścieżkę dla nowoczesnej organizacji.